Kitzsteinhorn

Ledovec Kitzsteinhorn

Rozsáhlý ledovcový skiareál na svazích vrcholu Kitzsteinhorn se rozprostírá nad městečkem Kaprun v nadmořské výšce 2.000 - 3.000 metrů. Příznivci sjezdového lyžování tady najdou jak prostorné, dostatečně široké a typicky ledovcové sjezdovky, které mají vcelku sportovně laděný sklon, tak i profilově pestřejší a co do obměn daleko zajímavější terény, vedené mimo oblast ledovce. Jde o nejoblíbenější skiareál v oblasti Kaprun - Zell am See.

Alpincenter a Langwied

Ve spodní části lyžařského areálu Kitzsteinhorn, mezi stanicemi Langwied v nadmořské výšce 1980 metrů, a komplexem Alpincenter ve výšce 2.450 metrů, které spojují lanovky Gletscherjet II a Langwiedbahn, vede hned několik sjezdových tratí. Jedna z nich je označena číslem 11 a protože má téměř ideálně rovný profil, je dokonalou sjezdovkou pro carvingový styl jízdy. Červeně značené a tudíž technicky náročnější tratě se nacházejí o několik výškových stovek metrů výše. Ty nejoblíbenější jsou vedeny podél lanovky Schmiedinger. Zdatní a zkušení lyžaři pak mohou vyzkoušet své dovednosti na černě značených tratích na okraji skiareálu. Ti nejlepší mohou prověřit své schopnosti na poctivě černých a technicky náročných tratích podél 2 vleků Maurergletscher.

Ledovec Kitzsteinhorn

Tratě i pro méně zkušené

I když by se mohlo zdát, že na Kitzsteinhorn si jezdí zalyžovat hlavně dobří sjezdaři, neznamená to, že by si tady nezalyžovali začátečníci nebo méně zkušení sjezdaři. V nejvyšší části skiareálu, u takzvané Magnetické hory (Magnetkopf), jsou vedeny modré a profilově mírné tratě. Další várka technicky nijak náročných tratí se nalézá nad Alpincentrem, centrální oblastí lyžařského areálu Kitzsteinhorn. Odtud vyjíždějí lanovky vzhůru do horních partií lyžařského areálu a je tady možné též zajít do některé z restaurací na oběd či jen rychlé občerstvení. V několika obchodech pak mohou lyžaři nakoupit nejrůznější sportovní potřeby.

Dobří jezdci se mohou vydat na trať, vedenou pod sedačkovou lanovkou Kristall. Podle momentální nálady se tady dá přejíždět mezi jednotlivými červenými a modrými úseky sjezdovky. Na samém okraji areálu, částečně mimo plochu ledovce, se pak vine modře značená a jen mírně proměnlivá trať pod lanovkou Sonnenkarbahn.

Ledovec Kitzsteinhorn

Dobří sjezdaři se budou bavit

Z již zmiňovaného Alpincentra je možné sjet dolů směrem na Kaprun, do mezistanice s názvem Langwied, po několika lyžařských tratích. Dalo by se říci, že jakýmsi kaňonem v členitém terénu se vine široká a dosti členitá červená trať. Ta se bude bezpochyby líbit sjezdařům, co mají během jízdy rádi změny profilu. Podél ní se spouští i černá sjezdovka s přiléhavým jménem Černá Mamba. To získala podle vlnícího profilu. Trať je poměrně úzká a podobně jako gigantický had se vlní se po členitém terénu.

Funpark pro spoustu zábavy

Nad Alpincentrem, pod lanovkou Gratbahn, se určitě bude líbit snowboardistům a freestyle lyžařům. Dobře vybavený a rozlehlý funpark, který se fakticky skládá ze 3 částí, leží nedaleko sedačkové lanovky Sonnenkarbahn. Všechny jeho části, Central Park, Easy Park a Superpipe, mají svůj osobitý charakter a svým návštěvníkům poskytují jiné atrakce.

Ledovec Kitzsteinhorn

Funslope

Kdo by si chtěl na ledovci Kitzsteinhorn užít trochu legrace a jiné zábavy, může vyzkoušet třeba hravou sjezdovku funslope. Také milovníkům jízdy ve volném se bude na Kitzsteinhornu určitě líbit. Mimo upravované a udržované sjezdovky tady mohou vyzkoušet též jízdu po takzvaných skiroutách, což jsou lavinově trasy pro freeriding bez lavinového nebezpečí.

Jak na Kitzsteinhorn?

Sjezdaři, kteří se rozhodli strávit den na lyžích na ledovci Kitzsteinhorn, obvykle začínají svou cestu vzhůru na gigantickém záchytném parkovišti nad městečkem Kaprun. To je terasovitě postaveno přímo na úpatí Kitzsteinhornu a od něj vedou souběžně vzhůru hned dvě vysokokapacitní lanovky. Ty nahradily původní podzemní dráhu, kterou zničil požár v roce 2000 a jejíž provoz již nebyl obnoven. Na lanovky s názvy Gletscherjet a Panoramabahn navazuje v oblasti Langwied další sedačková a také kabinková lanovka. Ty mají své vrcholové stanice v Alpincentru.

Ledovec Kitzsteinhorn

Gipfelwelt 3.000

Odtud se dá také vyjet přímo až na Kitzsteinhorn do nadmořské výšky 3.029 metrů. Do nejvyššího místa celého skiareálu vyveze lyžaře unikátní kabinová lanovka. Ta drží světový primát coby lanovka s nejvyšším podpěrným sloupem na světě, jež dosahuje úctyhodné výšky 113 metrů. U horní stanice, v oblasti s názvem Gipfelwelt 3.000, mohou turisté navštívit restauraci, naučnou galerii nebo třeba panoramatické kino. Vyhlídková platforma Top Salzburg je oblíbeným cílem turistů, kteří sem přijíždějí z celého světa.

Letní lyžování

I když, v porovnání s dalšími rakouskými areály s ledovcem, leží Kitzsteinhorn o něco níže, lyžuje se tu i během letních měsíců. Nejčastěji jsou v provozu nejvýše položené lanovky a vleky v oblasti Magnetkopf. Za slunečného počasí a jasné oblohy je z Kitzsteinhornu dobře vidět do údolí pod ním. Ve paprscích slunce se leskne jezero Zeller See. Dobře je vidět i vzdálenější hřeben Vysokých Taur a i nejvyšší vrchol v Rakousku Grossglockner.

Není-li uvedeno jinak, obsah této stránky je pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License