Schmittenhöhe

Domovský vrchol Zell am See

V celé řadě propagačních materiálů o lyžařské oblasti Zell am See - Kaprun se píše, že lyžování na domovském vrcholu malebného zimního střediska Zell am See Schmittenhöhe je současně lyžováním na jedné z vůbec nejkrásnějších hor Rakouska. Všem, kdo se dostanou na její vrchol, se odtud naskytne překrásný výhled, který určitě snese porovnání s výhledy z těch nejvyhlášenějších hor v Rakousku.

Tady se nikdo nebude nudit

Alpští lyžaři a snowboardisté se mohou na Schmittenhöhe těšit na bezmála 80 kilometrů sjezdovek různých profilů a stupňů obtížnosti. Kromě toho mají v celém lyžařském středisku u městeček Zell am See a Kaprun k dispozici celkem téměř 140 kilometrů sjezdovek. O rychlou a bezpečnou přepravu lyžařů na svahy se tu stará skoro 50 lanovek a vleků. Unikátem jsou tady gondoly, jejichž design navrhlo světoznámé studio Porsche. Během cesty v nich si mohou cestující užívat dokonalé panoramatické výhledy na okolní alpské velikány.

Skiareál Schmittenhöhe

Unikátní funslope

Sjezdaři, kteří si vybrali pro lyžování vrchol Schmittenhöhe, se tady určitě nebudou nudit. Jedna z nejdelších sjezdovek se zábavními prvky v celém Rakousku, funslope s názvem Schmittenhöhe XXL, nabízí skvělé zážitky s téměř 5 desítkami zábavních prvků. Během cesty lyžaři projíždějí nejrůznější tunely, strmé pasáže nebo šneky. Celá trať má na délku 1.3 kilometru a jde o jednu z nejdelších drah v Evropě. Některé její části jsou vedeny otevřeným prostranstvím, jiné jsou zase vedeny lesem. Sjezdovka navíc byla pro zimní sezónu 2015/16 rozšířena o doprovodné zvukové efekty.

Funpark

Dobrou zprávou pro snowboardisty a příznivce freestyle lyžování je určitě fakt, že jen kousek od funslope je v provozu udržovaný snowpark. V něm si budou moci užívat adrenalinové jízdy na 14 moderních překážkách.

Skiareál Schmittenhöhe

Rodinné lyžování

Skiareál na vrcholu Schmittenhöhe je oblíbený i pro lyžování rodin s malými dětmi. Na modře značených sjezdovkách s pouze mírným sklonem mohou své lyžařské dovednosti v bezpečí pilovat i naprostí začátečníci nebo děti. K dopravě vzhůru těch nejmenších sjezdařů tady slouží oblíbený pohyblivý kouzelný koberec. Další možností je přeprava na pásu s názvem Schmidolins Dragon Tunel. Na dostatečně prostorných a sklonem jen skutečně mírných cvičných loukách pak mohou děti pronikat do tajů a umění sjezdového lyžování. Na louce Glocknerwiese mohou děti sjezdovat na dětské sjezdovce přímo u lanovky Glocknerbahn. Zábavu si ti nejmenší mohou užívat na dětských překážkách jako jsou tunely, vlny nebo tématické slalomy. Na každém kroku tady narazí na místního maskota, draka Schmidolina a jeho přátelé.

Bonbónek pro zkušené

Jednou z nejdelších sjezdovek ve spolkové zemi Salcbursko se nachází na svazích Schmittenhöhe. A protože jde o technicky náročnou trať, je třeba upozornit na skutečnost, že by se na ni měli vydávat jen skutečně dobří lyžaři. Na lyžařské mapě je sjezdovky označena černou barvou a její délka přesahuje 4.200 metrů. Sjezdaři během jízdy překonávají celkové převýšení více než kilometr a sjezdovka v některých svých pasážích dosahuje úctyhodného sklonu 70%.

Skiareál Schmittenhöhe

Video ze SkiMovie

Kdo rád přispívá na nejrůznější sociální sítě vlastními materiály by určitě neměl minout sjezdovku SkiMovie. Dvě kamery tady filmují cestu od začátku až do konce skrze postavený obří slalom. Využití této tratě je pochopitelně zcela zdarma pro všechny sjezdaře. Svou natočenou jízdu je posléze možné stáhnout si na smartphone a později v klidu se pak na ní podívat či jí sdílet s přáteli.

Galerie pod širým nebem

Kdo by si chtěl na chvíli od lyžování odpočinou a zajímá se o umění a kulturu, může na Schmittenhöhe rozšířit své znalosti. V roce 1995 tu byl realizován projekt s názvem Galerie na svazích. Součástí stálé expozice přes 30 soch a dalších rozměrných předmětů od různých umělců. Ty jsou rozmístěny po celé hoře. Na Schmittenhöhe se bude líbit i příznivcům nočního lyžování. Každé úterý, čtvrtek a pátek je otevřena od 18:30 do 21:30 sjezdovka č. 6. Ta leží přímo u lanovky Ebenberg a nabízí se z ní skvělý výhled na noční Zell am See pod ní.

Skiareál Schmittenhöhe

Běžecké lyžování

Okolí hory je vhodné i pro nelyžaře. Běžci na lyžích se mohou vydat na trať Schmittenhöhenloipe. Ta vedena okolo jezírka nedaleko Plettsaukopfu. Na Schmittenhöhe bylo pamatováno i na milovníky zimní turistiky a zasněžené krajiny. Okolí hory je protkáno sítí zimních turistických stezek a dokonce tady vedou i trasy pro tůry na sněžnicích.

Není-li uvedeno jinak, obsah této stránky je pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License